גפני אבוקרט פאר איימצ'ט משרד עורכי דין ונוטריון לעייני חוזים, אזרחי, מסחרי ונדל"ן

תביעות כספיות

תביעות כספיות הן התביעות הנפוצות בישראל, בין אם במסגרת עסקית וחוזית, ובין אם במסגרות בין אישיות. בניסיון להשיג צדק ומיצוי של זכויות בסיטואציות שונות, תביעות כספיות מהוות כלי יעיל מחד גיסא, אולם דורשות ידע מקצועי וניתוח של התמונה הכוללת מאידך גיסא. בין אם על מנת להפיק מן התביעה הכספית את המיטב, לצד קידום מהיר וענייני והימנעות מסחבת משפטית ארוכת שנים, ובין אם במטרה להתגונן מפני תביעה כספית קנטרנית ושאינה מוצדקת, מומלץ להיוועץ ולהיעזר בעורך דין מומחה בתחום.

מהי תביעה כספית

תביעות כספיות הן תביעות אזרחיות, אשר נובעות מיחסים חוזיים- בין אם קיים חוזה כתוב ובין אם לאו, בין גורמים פרטיים במערכות יחסים בין אישיות, דוגמת זוגות נשואים, ידועים בציבור, שכנים, חברים ומכרים, ובין אם במסגרת מערכות יחסים עסקיות ו/או מסחריות: בעלי עסקים וספקים, נותני שירות, משרדים, ארגונים ומוסדות פרטיים או ממשלתיים.
תביעה כספית היא תוצר של סכסוך ואי הסכמה הנוגעת לזכויות של מי מן הצדדים או שניהם, תוך העברת מהות הסכסוך אל כותלי בית המשפט.

לקראת תביעה כספית

 

במקרים רבים עורך דין מסחרי מנוסה בענף התביעות הכספיות, יחתור אל הגעה להסכמה ופשרה באמצעות גישור, או במידה וזה לא ניתן באמצעות הליך סדר דין מהיר- הליך משפטי מקוצר הכפוף למגבלות סכום תביעה (עומד כיום על 75000 ₪ ומתעדכן בחוק מעת לעת), המתנהל בבית המשפט השלום על ידי שופט או רשם. הן התובע תביעה כספית והן הנתבע נדרשים להסכים לקיום הבירור באמצעות ההליך המקוצר. יתרונות סדר דין מהיר מצויים בלוח הזמנים: קיום דיון אחד בלבד בבית המשפט להצגת טענות הצדדים, וקבלת החלטה באמצעות פסק דין הניתן בתוך עד 14 ימי עסקים.

סוגי תביעות כספיות

במדינת ישראל נהוגים מספר סוגים של תביעות כספיות:

תביעות אזרחיות– תביעות אזרחיות הן תביעות המתקיימות בין אזרחים וצרכנים, לגורמי תביעה פרטיים, או כנגד רשויות, עסקים וארגונים שונים. התביעה האזרחית נשענת על טענה לעוולה אשר ניתנת לתרגום כספי. בין התביעות הכספיות האזרחיות: תביעות בין שוכרים/משכירים של דירות ונכסים, תביעות לבירור התנהלות כספית בין פרטים- אי השבת הלוואה פרטית, הפרת הבטחת נישואין, אי מתן תמורה ו/או תמורה שאינה הולמת בין צרכנים לספקי שירות וקמעונאיים, תביעות פיצוי בגין פגישה אישית דוגמת לשון הרע. גם תביעות גירושין, מזונות, חלוקת רכוש יידונו במסגרת הדין האזרחי- אלא שאלא זוכות למעמד ולבית דין ייעודי- בית הדין לדיני משפחה.

תביעות נזיקין– תביעות נזיקין עוסקות בתרגום סיטואציות בהן התקיימה פגיעה, לפיצוי כספי מותאם. תביעות אלו יכולות לעמוד כנגד חברות הביטוח, מוסד הביטוח הלאומי, בתי חולים ומוסדות רפואיים- תביעות רשלנות רפואית לסוגיהן, תביעות כנגד בעלי מקצוע אשר גרמו לנזק לרכוש או אחר.


תביעות כנגד מעסיק- דיני עבודה- תחום דיני העבודה מטפל בעשרות אלפי תביעות מדי שנה, ונוגע בעיקרו במיצוי זכויות העובד אל מול המעסיק. התביעות הנפוצות בתחום דיני עבודה: אי תשלום או תשלום חלקי של שכר עבודה, אי הפקדה לפנסיה, תביעות פיצויי פיטורין, פיטורין שלא כדין, הפחתת שכר והורדות שלא כחוק, אי תשלום בגין זכויות דוגמת: הבראה, מחלה, נסיעות. תת תחום בתוך הענף הוא העסקת נשים בדגש על זכויות נשים בטיפולי הפריה, בהיריון, לאחר לידה.

 
ייתכנו גם תביעות בערוץ ההפוך, כאשר המעסיק הוא זה שתובע את העובד כנגד התנהלות פוגענית: הפרת סודיות, שימוש לרעה במידע ובמשאבים, גרימת נזק לרכוש ו/או לפעילות העסקית. טיפול בתביעות בתחום דיני עבודה מצריך רמת מקצועיות גבוהה וניסיון, תוך היכרות עם קריטריונים הקובעים יחסי עובד מעביד, חבות חוקית, תנאי עבודה ומבנה בעידן של טכנולוגיה, דיגיטל, עבודה מהבית (דוגמת רישום שעות עבודה לעובד מהבית) ושלל דקויות חשובות ומכריעות.

ההליך המשפטי- סכומי תביעה, בית המשפט המטפל והצורך בליווי משפטי

בית המשפט לתביעות קטנות– טיפול בתביעות כספיות בהן סכום התביעה אינו עולה על 34600 ₪. מטפל בסכסוכים אזרחיים ומסחריים, אינו עוסק בתביעות דיני עבודה או משפחה בכל סכום, ומתאפיין בהליך מהיר וענייני. בבית משפט לתביעות קטנות לא ניתן להיות מיוצג על ידי עורך דין, אולם ניתן להיערך באמצעות ליווי של עורך דין, החל מתכנון התביעה, כתיבת כתב התביעה, עריכה והכנה של אסמכתאות וגורמים תומכים והכנה לדיון.

בית משפט שלום– הגורם השיפוטי לטיפול בתביעות כספיות בישראל, אזרחיות ומסחריות, עד לתקרה של 2.5 מיליון ₪, לרבות עלויות נלוות.
בית משפט מחוזי- הערכה המוסמכת לדון בתביעות אזרחיות ומסחריות כאשר סכום התביעה עולה על 2.5 מיליון ₪.
בתי משפט לדיני עבודה- שלוחת בית משפט שלום העוסקת בטיפול בתביעות בתחום דיני עבודה וביטחון סוציאלי.

בית הדין לענייני משפחה/הרבנות- שני גורמי שיפוט המוסמכים לטפל בסכסוכי משפחה ותביעות ממוניות, תביעות גירושין, תביעות בין ידועים בציבור, ירושות וצוואות.

בתי הדין לעבודה ומשפחה מוסמכים לדון בכל תביעה פיננסית הנוגעת לנושאים שבסמכותם, ללא מגבלת סכום. תביעה כספית המוגשת אל בית המשפט השלום או המחוזי מומלץ לנהל בליווי עורך דין אזרחי המתמחה בתחום התביעה ובסוגיה המדוברת.

משרד עורכי דין ונוטריון – גפני, אבוקרט, פאר & איימצ’ט מלווה חברות, תאגידים, עסקים ולקוחות פרטיים ומספק מעטפת מקצועית מלאה בתביעות כספיות אזרחיות, מסחריות, בנישות שונות, במקצועיות שאין שניה לה ותוך חתירה למיצוי הזכויות והאינטרסים של לקוחותינו.

למידע נוסף ויצירת קשר השאירו פרטים

Call Now Button דילוג לתוכן