גפני אבוקרט פאר איימצ'ט משרד עורכי דין ונוטריון לעייני חוזים, אזרחי, מסחרי ונדל"ן

עורך דין מקרקעין ונדל"ן

ענף הנדל”ן בישראל אינו מציב תקרת זכוכית, ומורכבות העסקאות בתחום מחייבת ליווי משפטי מקצועי באמצעות עורך דין נדל”ן מנוסה בכל עסקה ובכל מעמד. משרד עורכי דין ונוטריון – גפני, אבוקרט, פאר & איימצ’ט מציג: מחלקת נדל”ן ומקרקעין המאגדת את מיטב עורכי הדין המומחים והמנוסים בענף, ומספקת מעטפת שירותים רחבה ומלאה ללקוחות החברה, פרטיים ועסקיים כאחד.

תפקידו של עורך מקרקעין ונדל"ן

עסקאות מקרקעין הן עסקאות הנוגעות להעברת זכויות במקרקעין, בקרקעות ובמבנים המוצבים עליהן, עם או ללא תמורה, בבעלות פרטית, עסקאות חכירה או בעלות משותפת. חוקי הנדל”ן בישראל עוסקים גם במעמד של קרקעות וייעודן, הסדרת יחסים בעסקאות נדל”ן מוגבלות בזמן- השכרת נכסים, ניהול עסקאות נדל”ן הנוגעות להתחדשות עירונית, מיסוי נדל”ן ותחומים נוספים. עורך דין נדל”ן יביא ידע נרחב ללא דופי בכלל החוקים והתקנות העוסקים בנדל”ן, וחשוב לא פחות מכך, היכרות מעמיקה עם הרשויות והמוסדות העוסקים בדבר: וועדות תכנון ובניה ברשויות המקומיות, מנהל מקרקעי ישראל, רשם הירושות, המפקח על הבתים המשותפים ורשויות המס.

עורך דין אייל פאר
עורך דין אייל פאר

תחומי עיסוק בדיני מקרקעין ונדל"ן

פניה אל עורך דין מקרקעין מתבצעת כבר בשלבים הראשוניים, בבחינת ההיתכנות לעסקה, לקבלת ייעוץ ראשוני, ביצוע בדיקות רלוונטיות לנכס ולגורמים הרלוונטיים, ליווי וניהול משא ומתן, עריכת החוזה וניהול מעמד החתימה, כמו גם ייצוג משפטי במקרה של סכסוכים הנוגעים לעסקאות ולנכסי נדל”ן.

חשוב לציין כי בעסקאות נדל”ן חשוב להעמיד עו”ד נדל”ן לכל אחד מן הצדדים, במטרה לייצג את האינטרסים ולשמר את זכויות המיוצג באופן מלא, ולא נכון לבחור בייצוג משותף אשר עוסק יותר בגישור ויישום ההיבטים הטכניים של העסקה. 

בין סוגי העסקאות המצריכות ליווי של עורך דין מקרקעין:

קניית דירה

רכישה של דירת מגורים או דירה להשקעה, מעמד בו מרבית האנשים יעמדו בו לפחות פעם אחת בחייהם, כאשר מדובר בעסקאות בהיקף הגדול ביותר המתבצעות על ידי אנשים פרטיים. כאשר מדובר ברכישת דירה מקבלן חשוב במיוחד שלא להסתמך על עורך הדין של הקבלן, וזאת למרות החבות הקיימת בשכר טרחתו. עורך דין מקרקעין מטעם הרוכש יבחן את תנאי החוזה, מועד הכניסה המתוכנן, משמעות של עיכובים והיקף הפיצוי, עמידה של הקבלן בכל מחויבויותיו, היקף האחריות, העברת זכויות בטאבו ופרטים חשובים נוספים. גם בעת רכישת דירה יד שניה מגורם פרטי קיימת חשיבות לליווי משפטי, לבחינת מעמד הנכס ואופן הרישום שלו, עמידה בהיתרי הבניה והערות אזהרה, ניהול משא ומתן וקביעת תנאי ומועדי תשלום.

מכירת דירה

העמדת הדירה למכירה מחייבת את המוכר בעמידה בתנאי תקינות ושקיפות, הצגת דירה התואמת לרישום בטאבו ובשמאות המקרקעין, חובת גילוי בנוגע לליקויים ולפרטים רלוונטיים אחרים, דירה נקיה מחובות, רישומים, אזהרות, עיקולים או כל פרוצדורה שעשויה לעכב או למנוע את העברת הזכויות בגינה, וכן חובת מיסוי מקרקעין כחוק. עורך דין נדל”ן יסייע למוכר לחתור לעסקה נקיה ומהירה, להבטיח מיצוי של ערך הנכס באמצעות ניהול משא ומתן מקצועי, מכירה לגורמים בעלי יכולת פיננסית והקפדה על תנאי תשלום כמוסכם בחוזה ומיצוי כל זכאות חוקית להפחתה והקלות מס בהתאם לנסיבות.

עסקאות קומבינציה

עסקאות קומבינציה הן עסקאות חליפין בנדל”ן, בה בעל הקרקע מעביר את הזכויות בקרקע ליזם, ללא תמורה ישירה בכסף, כי אם בתמורה לזכויות בנכס שייבנה על הקרקע האמורה. למעשה היזם-החברה הקבלנית זוכה לקרקע ללא תמורה ראשונית, ומתחייבת בהעברת זכויות בגין יחידות בנכס עם השלמת הבניה לבעליה. מדובר בעסקה מורכבת בה חשוב הליווי והייצוג כבר משלב בחינת ההיתכנות והמשא ומתן, במטרה להבטיח תמורה הוגנת כמו גם הגנה על בעל הקרקע מכל סיטואציה אפשרית, לרבות מקרה בו הבניה לא תושלם מכל סיבה שהיא.

מכירה או קניה של שטחים וקרקעות

קרקעות הן חומר הגלם עליו מתבסס ענף הבנייה, ומהוות כיום אפיק השקעה מהבולטים והמבוקשים בענף הנדל”ן. בשונה מנכס בנוי, רכישת קרקע טומנת בחובה סיכונים רבים, ויש להכיר ולנתח את מעמד הקרקע, צבעה והייעוד שלה, אפשרויות ופוטנציאל ההפשרה, אחוזי הבניה הפוטנציאליים ואלמנטים רבים נוספים. ברכישה של קרקע או במכירה שלה חשוב להסתייע בעורך דין מקרקעין בעל ניסיון בניהול עסקאות קרקעות שיביא מקצועיות וידע להגנה מלאה על האינטרסים של לקוחותיו.

תכנון ובנייה

 וועדות התכנון והבניה ברשויות המקומיות והוועדות המחוזיות לתכנון ובניה הן האורים והתומים בתחום הבנייה העירונית, וכל בקשת היתר לבניה חדשה, שיפוץ והרחבת נכס, שינויים בנכס וכדומה כפופה לאישורם. וועדות אלו פועלות בשילוב בין בעלי מקצוע לבעלי אינטרס פוליטי, וכל פניה אליהן מחייבת היערכות, הגשת תכניות הנדסיות ואדריכליות וליווי משפטי באמצעות גורם מקצועי ובעל היכרות מעמיקה עם גורמי הוועדה ואופן פעולתה, למיצוי הזכויות והאפשרויות וקבלת היתר הנדרש.

התחדשות עירונית

עסקאות התחדשות עירונית מתנהלות בין מספר רב של גורמים, ביניהם בעל הנכס/דירה, וועד הבית המשותף והשכנים, הרשות המקומית, הקבלן המבצע/חברת הבניה/היזם. כל אחד מן הצדדים הללו מציג אינטרסים שונים, וקיום עסקאות התחדשות עירונית מחייבות ייצוג וליווי לאורך כל ההליך, למיצוי האינטרסים ושמירת הזכויות. בין סוגי העסקאות בתחום ההתחדשות העירונית:

  • פינוי בינוי– הריסת מבנים ישנים והקמת מבנים חדשים על הקרקע, על ידי יזם המשקיע את הונו בפרויקט, בתמורה לקבלת זכויות להקמת מבנים רחבים/גבוהים יותר, בניית יחידות דיור חדשות ומשופרות עבור הדיירים ובעלי הזכויות הקיימים, וגריפת רווח באמצעות מכירת היחידות הנוספות.
  • תמ”א 38– חיזוק מבנים, שיפוץ והרחבה שלהם על ידי יזם/חברה קבלנית, בתמורה לזכויות בניה על גג המבנה ומכירת היחידות הללו.

קבוצות רכישה

קבוצות רכישה הן תחום ייחודי של יזמות נדל”ן, במסגרתן מתקיימת שותפות והתאגדות של קבוצת רוכשים, אשר רוכשים באופן עצמאי את הקרקע ויוצאים לפרויקט בניה עצמאי באמצעות קבלן בינוי מטעמם. שיטה זו מיועדת לחסוך כסף רב לרוכשים כתוצאה מחיסכון בדמי התיווך לחברה ומכוח הקנייה שיוצרת הקבוצה. ליווי קבוצות רכישה מצריך הבנה עמוקה במקרקעין, רישום זכויות בית משותף, ניהול וקבלת החלטות, פתרון סכסוכים ומחלוקות בין הדיירים, התנהלות משפטית וחוזית אל מול גורמים חיצוניים ואחרים.

חוזי השכרת לנכסים פרטיים ומסחריים

השכרת נכס היא עסקת נדל”ן ארוכת טווח, אשר תנאיה חייבים להיות מגובים בחוזה מחייב, ולרדת לפרטים הנוגעים לאחריות לנכס וניהולו, שימוש מותר ושימוש חורג בנכס, תנאי תשלום, שינויים בתנאי התשלום ובערך השכירות, אופציה להמשכיות, עזיבה במסגרת תקופת חוזה. יש להבדיל בין השכרה של נכס פרטי לצרכי מגורים לבין השכרת נכסים מסחריים ותעשייתיים הכוללים מורכבות והתייחסויות נוספות.

ייצוג קבלנים

ייצוג קבלנים בעסקאות רכש, ניהול רישום זכויות, פיקוח על תנאי תשלום, בניית חוזה גמיש המביא בחשבון עיכובים תוך הבנת ענף הבנייה, הגנה על הקבלן והיזם מפני תביעות.

מיסוי מקרקעין

במדינת ישראל נהוגים מיסי מקרקעין מסוג מס שבח ומס רכישה, בתחשיב אחוזים משווי עסקה או מן הדלתא שנוצרה כתוצאה מהשבחת הנכס. מיסים אלו כוללים תקרות מס, תוך התייחסות למעמד הנכס, המוכר/הקונה, קיום נכסים נוספים, מועד המכירה ביחס למועד הקניה ועוד. ניהול נכון של חבות המס והיכרות עם חוקי המיסוי וההקלות האפשרויות בעזרת עורך דין נדל”ן יביאו לחיסכון משמעותי במס ולהתנהלות כשרה, חוקית ובטוחה.

מחלקת נדל”ן ומקרקעין במשרד עורכי דין ונוטריון – גפני, אבוקרט, פאר & איימצ’ט מספקת מעטפת שירותים מלאה, לכל צורך ובעבור מגוון רחב של לקוחות, במקצועיות שאין שניה לה, ניסיון רב שנים ושירות זמין ונגיש.

למידע נוסף ויצירת קשר השאירו פרטים

עו"ד אייל פאר
עו"ד אייל פאר

המידע נכתב על ידי עורך דין אייל פאר. בעל תואר ראשון במשפטים (מצטיין) ובמינהל עסקים התמחות במימון של המרכז הבינתחומי הרצליה. בעל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת חיפה. חבר לשכת עורכי הדין משנת 2000.

משרד עורכי דין ונוטריון – גפני, אבוקרט, פאר & איימצ’ט, מעמיד לרשות לקוחותיו הרבים מחלקה משפטית ייחודית בתחום המקרקעין והנדל”ן המעניקה מגוון שירותים מקצועיים, מלווה רוכשים ומוכרים של דירות ונכסים, תוך ליווי אישי וייצוג אל מול כל גורם, פרטי ומוסדי, כנדרש בתהליך, מתחילת הדרך ועד לסיומה.

מידע נוסף

אזורי שירות (עיקר הפעילות שלנו היא בצפון, אולם במקרים מסויים תוכלו לקבל ליווי וייעוץ משפטי במקומות נוספים בארץ. בדקו איתנו)

Call Now Button דילוג לתוכן